Клімакс у чоловіків

18.02.2020

Клімакс у чоловіків

Медицина на це питання дає однозначну ствердну відповідь. Адже клімакс, або, точніше, клімактеричний період, протягом якого відбувається вікова фізіологічна перебудова організму, що знаменує собою поступовий перехід від статевої зрілості до згасання статевої функції, – це закономірний етап у житті кожної людини і чоловіки, і жінки. Різниця лише в тому, що у чоловіків ця перебудова зазвичай протікає м’якше і починається дещо пізніше, ніж у жінок, в 50-60 років, але буває і раніше-до 45 років.

Суть цієї перебудови в основному така. З віком відбуваються природні зміни у функціях одного з найважливіших відділів головного мозку – гіпоталамуса, що регулює діяльність головної ендокринної залози – гіпофіза. В результаті порушується вироблення гіпофізом гормонів, стимулюючих діяльність чоловічих статевих залоз – яєчок. Одночасно спостерігаються вікові зміни і в самих яєчках: їх функціонально важлива тканина поступово замінюється сполучною і жировою. Все це, разом узяте, призводить до зниження вироблення яєчками тестостерону – найбільш активного чоловічого гормону, який не тільки бере участь в забезпеченні статевої функції, а й надає багатоаспектний вплив на більшість систем і функцій організму, на обмін речовин в тканинах, і, що дуже важливо , впливає на діяльність гіпоталамуса. Коли вироблення тестостерону знижується, перебудовуються функціональні зв’язки між центральною нервовою системою, ендокринною системою і статевими залозами, в організмі порушується гормональна рівновага.

Було б неправильним вважати, ніби настання клімактеричного періоду означає захід життя, прихід старості. Адже перебудова організму відбувається повільно, поступово, і на протязі всього цього періоду чоловік не тільки може, а й повинен як і раніше вести активний спосіб життя, продовжувати працювати. Розмірений трудовий ритм тонізує, допомагає зберегти оптимістичний настрій і тим самим сприяє сприятливому перебігу перебудови організму. А тривожне очікування прийдешньої старості і пов’язане з цим нервова напруга, навпаки, можуть її ускладнити.

Немає підстав сприймати перебудову і як хвороба. У чоловіків вона зазвичай відбувається дуже плавно. До того ж паралельно із згасанням діяльності статевих залоз вступають в дію компенсаторні механізми, що забезпечує поступове пристосування організму до змін, що відбуваються. Тому у переважної більшості чоловіків гормональна перебудова організму не відбивається ні на самопочутті, ні на працездатності. Однак так буває, на жаль, не завжди.

Деякі чоловіки – приблизно двоє з десяти – переносять клімакс важко. Так само, як і у жінок, у них можуть виникати різні тяжкі відчуття, зокрема приливи жару, раптове почервоніння обличчя і шиї, запаморочення, періодичне оніміння рук і ніг, серцебиття, задишка. Дуже часто виникають порушення сну. Одні довго не можуть заснути, інші, заснувши, незабаром прокидаються і залишок ночі не сплять, у третіх сон стає настільки поверхневим, що вони прокидаються по кілька разів від найменшого шереху. Багато стають дуже дратівливими, збуджується, неадекватно реагують на звичайні життєві ситуації, часто відчувають безпричинну тривогу і необгрунтований страх за своє здоров’я. Пропадає інтерес до життя, знижується працездатність, швидко настає стомлення. Може періодично з’являтися і підлягає тривати головний біль, переважно в області потилиці, шиї. Крім того, у чоловіків в цей період зазвичай розвиваються різні розлади сечовипускання, його почастішання і уривчастість, відчуття важкості внизу живота і в паху, все це може бути пов’язано із захворюваннями передміхурової залози (аденома простати). У тих випадках, коли виникають такі порушення, лікарі говорять про патологічному перебігу клімаксу і ставлять діагноз “клімактеричний синдром”.

Ми так детально розповіли про можливі прояви патологічно протікає клімаксу зовсім не для того, щоб викликати у чоловіків зайве занепокоєння, розвинути недовірливість, змусити насторожено прислухатися до тим, що відбувається в організмі змін і чекати погіршення стану, відшукувати у себе всі перераховані симптоми. Навпаки, хочемо підкреслити, що одночасно всі характерні для клімактеричного синдрому явища зустрічаються рідко. Найчастіше буває так: одні симптоми виражені яскравіше, інші слабше, треті взагалі відсутні. До того ж зазвичай після завершення процесів перебудови, навіть якщо вона протікала важко, в організмі відновлюється функціональна рівновага. Тоді самопочуття поліпшується, обтяжливі відчуття зникають.

Але в той же час, кожен чоловік повинен віддавати собі звіт в тому, що клімактеричний перебудова – процес дуже складний, що вимагає від організму великої напруги, мобілізації всіх адаптаційних можливостей. І треба допомогти йому справитися з цією проблемою.

На сьогоднішній день існують препарати, що допомагають набагато легше пережити перебудову організму, які саме, вирішувати лікаря, тому що ці препарати підбираються індивідуально, залежно від скарг і клінічної картини.