Календар чоловічого здоров’я

19.02.2020

 

«Я роками не буваю у лікаря!» – заявляє чоловік і при цьому вважає себе здорованем і ледве не героєм. Однак справжнє геройство – це регулярне проходження медоглядів!

Сьогодні середня тривалість життя представників сильної статі в нашій країні катастрофічно коротка – всього 52 роки.
Головними причинами смертності є серцево-судинні захворювання і новоутворення легенів, прямої кишки і простати.

Аденомою (гіперплазія) передміхурової залози страждає 80% чоловічого населення України після 60 років. Це захворювання істотно знижує якість життя, перетворюючи здорового чоловіка в інваліда. Але ж будь-яку хворобу легше попередити, ніж лікувати! Для цього достатньо регулярно проходити медичні огляди.
Найчастіше небажання відвідувати лікарів пов’язано з тим, що пацієнт не знайшов «свого» лікаря, який зміг би лікувати не тільки тіло, а й душу. На щастя, сьогодні можна вибирати лікаря не тільки за місцем прописки, а й по особистим уподобанням. Якщо лікар компетентний, уважний і тактовний, то навіть неприємні огляди будуть не в тягар!

19-29 років. Молодо-зелено.

До 30-ти років кожна жінка, як правило, обзаводиться особистим гінекологом, ретельно стежить за наявними хронічними захворюваннями, намагається кинути палити і взагалі вести більш здоровий спосіб життя. У сильної половини людства зовсім інша, лякаюча картина. Як стверджує статистика, 30-річний чоловік ставиться до власного здоров’я так само, як 14-річна дівчина – безтурботно. А адже саме на третьому десятку потрібно задуматися про своє самопочуття.

У цьому віці обов’язкові наступні обстеження:

  1. раз на півроку – самообстеження яєчок;
  2. раз на рік – аналіз крові на цукор,
  3. формула крові, аналіз сечі;
  4. обстеження на ІПСШ (інфекції передається статевим шляхом) при плануванні дитини (аналізи здають обоє батьків);
  5. флюорографія грудної клітини кожні два роки (курці – щорічно);
  6. двічі на рік – відвідування стоматолога і хоч зрідка – окуліста;
  7. раз в 5 років – визначення рівня холестерину.

Самообстеження яєчок.

Найбільш зручний час для проведення процедури – під час або відразу після прийняття душу / ванни, коли шкіра мошонки знаходиться в розслабленому стані. Відвести однією рукою статевий член, а інший – обмацати кожне яєчко.

Яєчко слід розташувати між великим і рештою пальців руки і дбайливо, обертовими рухами досліджувати всю його поверхню. При цьому потрібно звертати увагу на наявність або відсутність твердих ділянок або вузликів (гладкої закругленої маси), а також на будь-які зміни в розмірі.

30-39 років. Золота середина.

Зниження вироблення головного чоловічого гормону тестостерону починається в 27-30 років. І хоча чоловік відчуває себе ще о-го-го, яким здоровим, його репродуктивна функція починає згасати. Концентрація життєздатних сперматозоїдів в еякуляті зменшується. Безумовно, на сперматогенез істотно впливають несприятливі умови життя (стреси на роботі, погіршення екології та ін.). Ще 30-40 років тому нормальним вважалося, якщо в 1 мг еякуляту міститься 60 млн. сперматозоїдів, то зараз планка опустилася до 20 млн. Але ж саме в 30-35 років більшість чоловіків обзаводяться потомством. Тому спермограмму (аналіз якості сперми) необхідно зробити саме у віці 35-40 років.

Обов’язкові обстеження:

  1. раз на півроку – самообстеження яєчок: зверни увагу, чи не відчуваєш ти відчуття тяжкості в мошонці;
  2. раз на рік – огляд у кардіолога (попередньо зроби електрокардіограму і зміряй артеріальний тиск);
  3. загальний і розгорнутий аналіз крові, а також кров на цукор і аналіз сечі;
  4. кожні два роки (курці щорічно) – рентген грудної клітини (повний огляд);
  5. раз в 5 років – вимір рівня холестерину, контроль слуху, колоноскопія;
  6. Обстеження на ІПСШ.

Додатково: консультація стоматолога – не рідше одного разу на рік; дослідження органів зору: тим, хто носить окуляри – щорічно, при цукровому діабеті – двічі на рік.

Колоноскопія

Колоноскопія – ендоскопічне дослідження, під час якого візуально оцінюється стан слизової оболонки товстої кишки. Дослідження виконується гнучкими ендоскопами, використовується так званий холодний світло, що виключає опік слизової. У деяких випадках перед колоноскопією роблять рентгенологічне дослідження товстої кишки – ирригоскопию.
До колоноскопії необхідно готуватися, адже часто успіх і інформативність дослідження визначається, в основному, якістю підготовки до процедури. Якщо пацієнт не страждає закрепами (відсутністю самостійного стільця протягом 72 годин), то напередодні дослідження о 16 годині необхідно прийняти 40-60 г касторової олії. Після самостійного стільця потрібно зробити 2 клізми по 1-1,5 л. Клізми роблять в 20 і 22 години. Вранці в день дослідження необхідно зробити ще дві такі ж клізми (в 7 і 8 годин). Якщо обстеження проводиться в першій половині дня, то допускається легкий сніданок.

40-49 років. Cивина в бороду

Статистика сувора: після 45 років – 80% чоловіків страждають еректильною дисфункцією.
Страх втратити колишню завзятість призводить до того, що саме панове «за сорок» – основна маса пацієнтів лікарів-венерологів. Тому варто щорічно проходити повне обстеження на наявність ЗПСШ і ВІЛ / СНІДу (за даними ВООЗ, 9 з 10 чоловік, які померли від СНІДу, – чоловіки).

Обов’язкові наступні обстеження:

  1. раз на півроку – самообстеження яєчок;
  2. аналіз крові на ПСА-антиген загальний і вільний один раз на рік
  3. раз на рік – розгорнутий аналіз крові і сечі плюс кров на цукор;
  4. огляд заднього проходу / прямої кишки – з 45-ти років
    кожні 2 роки (курці щорічно) – рентген грудної клітини (повний огляд);
  5. кожні 3 роки – гастроскопія (дослідження шлунка за допомогою тонкого зонда);
  6. кожні 3-5 років (при роботі в умовах шумового забруднення – частіше) – контроль слуху;
  7. раз в 5 років (після 45-ти – щорічно) – рівень холестерину в крові.

Додатково: під час кожного візиту до лікаря, але не рідше ніж раз на рік – вимірювання кров’яного тиску (якщо показники не в нормі – раз в 4 тижні). В ідеалі тонометр повинен бути в кожній родині. Консультація стоматолога – не рідше одного разу на рік; дослідження органів зору: тим, хто носить окуляри – щорічно, при цукровому діабеті – двічі на рік.

50-59 років. Друга молодість

Чоловіки цієї вікової категорії сповнені енергії і сил, але їм слід проявляти обережність. Якщо чоловік вів сидячий спосіб життя і відмовляв собі в плотських радощах, в простаті активізуються руйнівні процеси.

Обов’язкові обстеження:

  1. раз на півроку – самообстеження яєчок, у разі виявлення змін – спостереження в уролога, УЗД, ректоскопія;
  2. обстеження крові на ПСА-антиген загальний і вільний 1 раз в рік
    раз на рік – аналіз на приховану кров в калі, дослідження органів зору, визначення рівня цукру і холестерину в крові, морфологія крові і ШОЕ, ЕКГ, аналіз сечі, огляд прямої кишки;
  3. кожні 2 роки (курці щорічно) – рентген грудної клітки;
  4. кожні 2-3 роки – контроль рівня слуху;
  5. кожні 3 роки – колоноскопія, гастроскопія, УЗД черевної порожнини;
  6. раз в 5 років – визначення рівня холестерину.

Додатково: під час кожного візиту до лікаря (але не рідше ніж раз на рік) – вимірювання кров’яного тиску (якщо виникли проблеми – раз в чотири тижні); консультація стоматолога – не рідше одного разу на рік.

60 років і більше.

Чоловічий клімакс – не вигадка лікарів. Основна причина звернень до лікарів в цьому віці – атеросклеротичні захворювання. Зате на виразкову хворобу і жовчнокам’яної чоловіки в цьому віці майже не страждають!

Обов’язкові обстеження:

  1. раз на півроку – обстеження яєчок і простати у фахівця;
  2. обстеження крові на ПСА-антиген загальний і вільний 1 раз в рік
  3. раз на рік – аналіз на приховану кров в калі, дослідження органів зору, визначення рівня цукру і холестерину в крові, морфологія крові і ШОЕ, ЕКГ, аналіз сечі, огляд прямої кишки;
  4. раз в 1-2 року – гастроскопія;
  5. кожні 2 роки (курці щорічно) – рентген грудної клітки;
  6. кожні 3 роки – колоноскопія.

Додатково: під час кожного візиту до лікаря (але не рідше ніж раз на рік) – вимірювання кров’яного тиску (якщо показники не в нормі – раз в чотири тижні); консультація стоматолога – не рідше одного разу на рік.
Візит до лікаря обов’язковий

Не відкладай відвідування кабінету лікаря, якщо: сигнали SOS !!!

Твоя шкіра дуже шорстка та лущиться, ламаються і шаруються нігті, випадає волосся, є проблеми з концентрацією уваги, до того ж ти ослаблений, апатичний, швидко втомлюєшся, часто підхоплює інфекції – це сигнали неполадок з імунітетом;

звичайна застуда або грип затягуються на 2 і більше тижня – небезпечний сигнал, може вказувати на пухлину гортані, бронхів, легенів або аневризму аорти;

збільшені пахові лімфовузли;

хворобливі пухирі на стопах можуть бути передвісниками діабету;

тебе дошкуляють підвищена кислотність, болі в животі і здуття – ці ознаки супроводжують виразці шлунка і дванадцятипалої кишки і навіть раку шлунка;

відчуваєш запаморочення, часто шумить у вухах – симптоми підвищеного тиску або захворювань судин.