Чоловічі статеві органи

19.02.2020

mpo

Сперматозоїди виробляються в яєчках – парному органі, що має масу 20-30 г і розташованому в особливому вмістилище – мошонці.

Функція яєчка – вироблення чоловічого гормону (тестостерону) і сперматозоїдів – чоловічих статевих клітин, необхідних для запліднення. Яєчко складається з численних канальців, “що вистилають” шаром особливих клітин. У цих канальцях і відбувається утворення сперматозоїдів. З них сперматозоїди потрапляють в придаток, який знаходиться на задній поверхні яєчка. У придатку яєчка сперматозоїди дозрівають – стають рухливими і здатними до запліднення. Продовженням придатка яєчка є сім’явивіднупротоку. Сім’явивіднупротоку, пройшовши через паховий канал, в товщі передміхурової залози з’єднується з вивідним протокою насінних бульбашок і потім відкривається в сечовипускальний канал.

Насінні бульбашки і передміхурова залоза виробляють спеціальну рідину (медики називають її секретом), що забезпечує рухливість сперматозоїдів і входить до складу сперми (що становить приблизно дві третини її обсягу).

Насінні бульбашки є трубчасті просвіти довжиною 10-12 см, розташовані на задній поверхні сечового міхура. Порожнина насіннєвих пухирців складається з численних камер, що містять білкову рідина.

Передміхурова залоза (лат. – prostata, тому її запалення називають простатитом) оточує початковий, найближчий до сечового міхура, відділ сечівника. Задня поверхня передміхурової залози прилягає до стінки прямої кишки, тому можна промацати передміхурову залозу через пряму кишку. Простата – це м’язово-залозистий орган. В її численних залозах виробляється секрет, який при виверженні надходить в сечовипускальний канал. Останній являє собою еластичну трубку довжиною 20-22 см, яка починається від сечового міхура і закінчується отвором на голівці статевого члена.

При виверженні відбувається координоване скорочення сім’явиносних проток, м’язових елементів передміхурової залози і сечовипускального каналу. Це скорочення призводить до потрапляння сперматозоїдів з придатків яєчка, секрету насінних пухирців і передміхурової залози в сечовипускальний канал, де всі ці компоненти змішуються, утворюючи сперму, яка потім виводиться назовні.